Blog

Matura? Egzamin ósmoklasisty? Zobacz jak to ogarnąć!

Zacznę o 14:00… Zerkam na zegarek i nagle jest już 14:30. Dobra, w takim razie zacznę o 15:00! Przeglądam Instagrama, coś tu zjem, sprawdzę może jakieś nowości na YouTube…

Co?! Już 18?! Kiedy to zleciało! Najpierw wezmę kąpiel, zrobię herbatę… No nie. Na dziś już za późno, pooglądam serial, pójdę spać, wstanę rano i wrócę do tego jutro. 

Znasz to? Nie przejmuj się, nie tylko Ty. 😊

Zapewne popełniasz podstawowe błędy, w tym artykule dowiesz się, jak je wyeliminować.😉  Jak się uczyć? Jak zorganizować sobie czas? Spróbujmy zmienić te 24h w ciągu dnia z TYLKO na AŻ 24h. Czas jest ulotny jak nic innego, nie możemy go przechować, odłożyć na później, nie powstał sposób, aby zyskać dodatkową minutę – jedyne co pozostaje to odpowiednio go wykorzystać.Zapoznaj się ze wskazówkami, które zdecydowanie ułatwią Ci przygotowanie się do matury, egzaminu ósmoklasisty, czy innego testu.  

Poranki? O co tu chodzi?

Kto rano wstaje … No właśnie, jak to jest z tym porannym wstawaniem? Wiele osób ma problem z wczesnym budzeniem się, ale chodzi tu o nawyk, który trzeba wyrobić. W zaczynaniu dnia przed południem, nie chodzi tylko o to, że będziemy mieli dwie czy trzy godziny więcej. Przede wszystkim rano jesteśmy bardziej wydajni. Ta sama praca po wschodzie słońca jest zupełnie innym działaniem, niż praca wykonana po zachodzie słońca. Musisz dbać o sen i się wysypiać. Jeżeli pójdziesz późno spać, to wstanie rano będzie katorgą. 😴

Jeszcze minutka na Instagramie…

Naucz się dawkować pożeracze czasu! Każdy je ma. Nie musisz po całości rezygnować z Instagrama, YouTube’a, przeglądaniu prasy czy sprawdzaniu kursów walut. Musisz nauczyć się słowa „STOP”. Wydziel sobie przedział czasowy w ciągu dnia, w którym możesz sięgnąć po telefon czy komputer. Potraktuj sprawdzanie social mediów jako nagrodę za zrobienie danej części materiału. Pamiętaj, że 40 minut dziennie przed telefonem to najzdrowsze maximum! Z kolei podczas nauki z komputerem pamiętaj, żeby Twój wzrok odpoczął – co godzinę rób sobie przerwy, z których każda będzie trwać około 5 minut. 

Dobry plan to podstawa! 

Plan to podstawa, nie tylko w nauce.To samo dotyczy obmyślania podróży, imprezy, czy właśnie nauki. Od tego, jak zaplanujemy nasze kroki, będzie zależeć efekt końcowy. A dobra rozpiska zadecyduje o Twoim sukcesie. Zadaj sobie pytania: 

„Czego muszę się nauczyć?” 

„Z jakich książek lub innych źródeł będę korzystać?” 

„W jakim miejscu będę się uczyć?” 

„Do kiedy muszę się tego nauczyć?” 

„Ile godzin w ciągu dnia jestem w stanie poświęcić na naukę?”

Rozpisz sobie wszystko na kartkach, najlepiej żeby były widoczne, nie schowane w zeszycie na dnie szuflady. Nie zapomnij, że planując nie musisz niczego eliminować! Uwzględnij w nim spotkanie ze znajomymi, spacer, ćwiczenia. Twoja strategia nie ma być przymusem a przyjemnością, której musisz się trzymać, aby osiągnąć cel. 

Gdy podczas nauki dzwoni Ci telefon – nie odbieraj, świat się nie zawali. Najlepiej schowaj go na czas nauki, żeby Cię nie kusił. Trzymaj się planu! 

Nie marnuj wolnego dnia na spanie do południa! Wstań wcześnie, zjedz spokojnie śniadanie, wypij ciepłą herbatę i zacznij chodzić na pełnych obrotach! 👊 Jeżeli obudzisz się o 8;00, to o 9;00 możesz już usiąść za biurkiem, przygotować materiały i oddać się w pełni nauce lub korepetycjom online z Załap! Zrób sobie przerwę na obiad. Następnie daj sobie czas na przyjemności, sprawdzenie powiadomień na telefonie, czy nowości na social mediach. Pamiętaj, żeby nie przesadzić! Kontroluj minuty spędzone przed ekranem. Wróć do nauki na godzinę lub dwie. Od 17;00 daj czas dla siebie, spotkaj się ze znajomymi, pójdź na rower lub namaluj obraz!  Teraz czas na odpoczynek! 😁

Może jakaś apka na przypomnienie? 

Karteczki z zadaniami możesz zastąpić aplikacjami, które będą Ci przypominać, że zbliża się czas, w którym należy poświęcić te 2 godziny na czytanie. Możesz pobrać na telefon „Any.do”, „Trello” czy „Pomotodo”. To z pewnością pomoże w zapamiętaniu, że zbliża się czas nauki.

Przy biurku, na łóżku a może na ziemi? 

Przygotuj miejsce, w którym czujesz się komfortowo, w którym nic i nikt Cię nie rozproszy. Zadbaj o porządek, odpowiednie światło, możesz zapalić świeczkę lub puścić muzykę w tle. Musisz odkryć, co Ci odpowiada, a co przeszkadza w uczeniu się.

Zdrowo=efektywnie 

Czarna czekolada poprawia koncentracje? Ciekawe, co? Nie zapominaj – ruch i zdrowa żywność zadbają o Twoje samopoczucie, jak jest zdrowie to jest energia do działania! 

Jedz zbilansowane posiłki, pij wodę na potęgę, oraz zażyj świeżego powietrza! 

Sięgnij po pomoc!

Istnieje wiele metod, które mogą Ci pomóc. Zarówno w tworzeniu powyższego planu, jak i jego realizacji warto zwrócić się o pomoc, na przykład do sprawdzonego korepetytora na Zalap.pl 😃 Ty wybierasz cel! Załap.pl oferuję szeroki wybór z ponad 1000 korepetytorów! Zgłoś się do jednego z nich już dziś. Wystarczy, że wejdziesz na www.załap.pl, zarejestrujesz się i możesz przystąpić do rezerwacji lekcji!  Nic prostszego. 💁‍♂️ Narzędzia takie jak e-tablica czy wideo notatki sprawią, że Twój czas podczas nauki będzie efektywniejszy, przyjemniejszy i pod nadzorem naszych korepetytorów, którzy będą śledzić Twoje postępy w nauce. Spędź z nami interaktywny czas!

Załapane?

Pamiętaj – to Ty jesteś Panem swojego czasu, to Ty nim zarządzasz i to Ty dążysz do sukcesu. Wiesz co teraz zrobić? Wejdź na www.załap.pl!  Bierz się za planowanie a później za działanie! ⚡ Powodzenia! ⚡

Szukasz korepetytora?

Zostaw to nam!

Jak to działa?