Już 4 maja 2021 roku, uczniowie klas maturalnych przystąpią do matury pisemnej z języka polskiego. Jeżeli jesteś przed egzaminem dojrzałości, przyda Ci się powtórka z zeszłorocznych tematów. 😉 Załap to z nami! 🙌
Każdy maturzysta zadaje sobie pytanie „co będzie na maturze?” 🤷. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało zestaw wymagań maturalnych. Wymagania te, różnią się nieco od zeszłorocznych:
🔹 Najważniejszą zmianą w maju tego roku, jest ograniczenie egzaminów do części pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych: język polski, matematyka i język obcy nowożytny. ✍️
🔹 Do egzaminu ustnego przystąpią osoby, które potrzebują tego wyniku przy rekrutacji na zagraniczne uczelnie wyższe.
Nie zmienia to faktu, że warto zrobić sobie powtórkę tematów z poprzednich lat. 📚
Cofnijmy się w czasie i przypomnijmy sobie, jakie książki i wątki już się pojawiły w latach 2017-2020.
Matura 2017
🔹 W maju 2017 roku uczniowie musieli zmierzyć się z problemem pracy, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Pojawił się również utwór do interpretacji Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”.
🔹 Na maturze poprawkowej wystąpił motyw cierpienia w oparciu o „Dżumę” Alberta Camusa. Natomiast do zinterpretowania uczniowie mieli wiersz „Odwaga” Ewy Lipskiej.
Matura 2018
🔹 Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? W maju 2018 roku nie zabrakło „Lalki” Bolesława Prusa. Drugim utworem, w którym trzeba było postawić tezę i napisać interpretację: Ernest Bryll, „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.
🔹 Matura poprawkowa w sierpniu 2018 zaskoczyła (bądź nie) „Lalka” Bolesława Prusa, oraz wiersz Czesława Miłosza „O nierówności ludzi”.
Matura 2019
🔹 Maturzyści i maturzystki spodziewali się „Dziadów” Adama Mickiewicza w 2019 roku i mieli rację. Do interpretacji zaproponowano wiersz “Samotność” Anny Świrszczyńskiej.
🔹 Poprawkowicze w sierpniu odwoływali się do „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego lub pisali o wierszu „Ex libris” Wiktora Gomulickiego.
Matura 2020
🔹 Matura w 2020 roku powróciła do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, poruszając temat elementów fantastycznych oraz pojawił się wiersz Anny Kamieńskiej pt. „Daremne”.
🔹 Nachylenie się nad nadzieją w oparciu ponownie o „Lalkę” Bolesława Prusa i wiersz „Orędzie” Leopolda Staffa spotkało maturzystów na egzaminie poprawkowym.
Jeżeli boisz się egzaminu maturalnego, Załap.pl spieszy z pomocą! 😄 Nie tylko dla zdruzgotanych i oblanych zimnym potem, ale dla każdego! Dzięki korepetycjom online we własnym pokoju możesz powtórzyć temat z wybranej przez Ciebie kategorii z korepetytorem, z którym czujesz flow.
Powtórka z lektur, epok, funkcji językowych czy charakterystyki bohatera już na Ciebie czeka! Wejdź na www.Zalap.pl zarejestruj się, zarezerwuj lekcję online i bądź spokojny w maju! 💃🕺
Źródła:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym
1. Napisz do nas z jakiego przedmiotu korepetycji potrzebujesz i na czym najbardziej Ci zależy.
2. My wybierzemy dla Ciebie 2 kandydatów i umówmy z każdym na zajęcia.
3. Po zajęciach Ty wybierasz tego, który Ci najbardziej pasuje.